Vítejte na mých stránkách
Průběh jarního počasí byl atypický a rozvoji včelstev moc nepřál.

Jaro bylo opravdu atypické. Tady u nás na Loketsku přišlo na chvilku koncem dubna. V podstatě celý květen bylo chladno a pršelo. To byl jeden z důvodů proč včelstva proplodovala veškeré zásoby a já jsem musel poprvé za 21 let včelaření v tomto období nouzově krmit. U dvou nejsilnějších včelstev jsem to nestihl. Padly hlady... Když jsem zjistil, že z těch dvou úlů nevyletují včely, rozebral jsme je a typické příznaky uhynutí hladem mě přesvědčily o tom co se stalo. Včelky zalezlé v buňkách, ani kapka zásob a navíc obrovské plochy zavíčkovaného plodu. Tyhle dvě včelstva podle záznamů dostaly 25kg zásob (kombinovaný systém, VN dole, NN nahoře). Toto se stalo kolem 20. května!

Za normálních okolností kolem 20.5. vytáčím první med z ovocných stromů, smetánky a javorů, vytvářím oddělky na zralé matečníky. Letos to prostě nešlo. Červen už byl pro včely daleko příznivější. Začala silná snůška s velkým podílem medovice, která trvala až do květu lípy srdčité. Postupně začaly včelky nosit smíšený lipový med. Oddělky jsem vytvářel o měsíc později než obvykle. Je faktem, že opožděný vývoj z května včely dohnaly poměrně rychle, navíc se nedostavil rojový pud v plné síle, jako je tomu jiná léta. Snad jen u 10 % včelstev by se dalo mluvit o rojové náladě(misky, někdy zakladené, u jednoho včelstva otevřené matečníky, ale tady bych přikládal největší podíl staré matce), což bylo jediné plus letošní sezóny.

Je pravdou, že chov matek se vydařil znamenitě. Téměř stoprocentní přijetí přelarveného  plemeniva a ve výsledku 90% úspěšnost v počtu oplozených matek. Nebývalý byl i počet zdárně přidaných oplozených matek-beze ztrát. Polovinu matek v kmenových včelstvech jsem měnil prostřednictvím zralých matečníků a polovinu oddělky s rozkladenými matkami přes noviny v září. Staré matky v kmenových včelstvech jsem ani nehledal.  Nezbývá než doufat, že příští rok bude s normálním průběhem jara. Chci rozšiřovat početní stav včelstev. Podmínkou je dobré jaro a možnost  zahájit ranný chov matek a tvorbu oddělků. On totiž včas udělaný oddělek je schopný vyrůst v silné včelstvo, které nebude mít problémy s  přezimováním. Držím se zásady, vytvářet oddělky z jednoho plodového a jednoho zásobního plástu. Pak stačí krmit a nechat stavět. Oddělek vytvořený z jednoho plodového plástu je schopen dorůst do 2NN včelstva. Vše se musí dělat jednoduše a promyšleně. Jediný faktor, který ovlivňuje zdar při tvoření oddělku je jen to počasí. Zbytek včelař snadno ovlivní….

28.10.2010 13:45:16
safrol
Blog mladého včelaře se spoustou dobrých nápadů.
Mé rodné město a místo kde včelařím :-)
 profesionální včelař, zlepšovatel, autor mnoha krásných fotek ze života včel
 Šlechtitel a chovatel matek Vigor, vědecký pracovník a spolutvůrce úlového systému Optimál
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
odběr měli v zimě 2000

odběr měli v zimě 2000

včela na pravo-tady je zase binec kdo to má uklízet!

včela na pravo-tady je zase binec kdo to má uklízet!

Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one