Vítejte na mých stránkách

Propolis jako lék

Propolis jako lék

 

K využívání propolisu při léčení (jakož i jiných zdrojů flavonoidů) docházelo mnohem dříve, než se vyvinula vědecká farmakologie. Léčebné účinky propolis znali již staří Egypťané a Řekové. Arabům byl znám také a např. Avicena ve svém díle „Oslava lékařství“ o něm píše: rozděluje vosk na čistý a černý. Bezpochyby byl „černý vosk“ propolisem a Avicena o něm píše: „má schopnost vytahovat konce střel a šípů, rozmělňuje, zlehka čistí a silně měkčí.“

Na jiném místě píše, že „černý vosk“ svou silnou vůní nutí ke kýchání.“

Na evropském kontinentě je propolis tradičním lékem lidového léčitelství již po staletí. Využíván je hlavně ve východní Evropě (země bývalé SSSR). Jako lék budí stále větší pozornost vědeckých pracovníků i laiků. Má význam pro lokální použití, hlavně pro zevní ošetření. Propolis v sobě zahrnuje kombinaci anestetických, protizánětlivých, antibiotických, antimykotických a antivirových účinků. Jen málo přírodních produktů v sobě skrývá takový léčebný potenciál. Spektrum onemocnění, která se propolisem léčí je značné. V rámci ORL je nejčastěji používán při léčbě otitid, angín , laryngitid a orálních candidóz. Příznivé účinky na vyčištění, granulaci a epitelizaci rány, je vynikajícím prostředkem léčení zánětlivých poškození kůže, bércových vředů, oparů, bradavic apod.

 

 

 

Sběr a zpracování propolis včelami

 

Propolis je sbírán omezeným počtem včel-létavek, které jsou pravděpodobně na tuto činnost specializované. Látky pryskyřičnaté, balzamovité a gumovité povahy, jsou sbírány na určitých rostlinných druzích (např. topol, bříza, jírovec, jehličnany). Pryskyřičnatá hmota je včelou uchopena kusadly, odtažena až do odtrhnutí a hromaděna podobně jako pyl do rousků na třetím páru noh. Na rozdíl od pylu, se po návratu do úlu zbaví těchto rousků s pomocí jiných včel. Před zužitkováním přineseného propolisu, k němu přidávají včely enzymy svých žláz a hlavně vosk. Nejvyšší kvality dosahuje procesem „zrání.“

 

Lékové formy propolisu

 

Pevné formy:

Kousky surového propolis (žvýkání), rozmělněný a vmíšený do medu, případně krému (5%).

 

Tekuté formy:

Vodné extrakty, etanolové extrakty (v 70% alkoholu), korylia, zubní spreje , ústní vody (rozp. v propylenglykolu na 5% roztok), dále emulze a olejové roztoky.

Na našem trhu je propolis v různých formách nabízen několika firmami, případně se dá sehnat  přímo u včelařů. Pro potencionální riziko alergizace se propolis nedoporučuje pro inhalaci a vnitřní užití. Četnost alergických reakcí je udávána dle různých autorů různě. Mezi 5:10000, 1:200(zkušenosti včelařů), jiní udávají 4:100. Hlavní alergeny jsou estery kyseliny kávové (obsažena v 87% vzorků). Před použitím propolis v jakékoliv formě se doporučuje vyzkoušet, nejdříve kožní reakci(nanesení roztoku propolisu na pokožku vnitřní části předloktí). Při známkách přecitlivělosti(zarudnutí, svědění, kopřivka), propolis nepoužívat!

16.12.2008 23:48:39
safrol
Blog mladého včelaře se spoustou dobrých nápadů.
Mé rodné město a místo kde včelařím :-)
 profesionální včelař, zlepšovatel, autor mnoha krásných fotek ze života včel
 Šlechtitel a chovatel matek Vigor, vědecký pracovník a spolutvůrce úlového systému Optimál
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
odběr měli v zimě 2000

odběr měli v zimě 2000

včela na pravo-tady je zase binec kdo to má uklízet!

včela na pravo-tady je zase binec kdo to má uklízet!

Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one