Vítejte na mých stránkách

Propolis jako analgetikum

Propolis obsahuje analgeticky působící látky, které prostřednictvím inhibice cyklooxygenázy tlumí bolest.

Analgeticky působící látky v propolisu

Propolis působí antibakterialně, antimykoticky , antiviroticky , antioxidačně apod. Nejčastější indikací k užívání přípravků s propolisem jsou různá dermatologická onemocnění spojená s osídlením patogenní mikroflórou. Propolis je směs mnoha látek, které se navíc ve svých účincích potencují a svým synergickým působením tak efektivně řeší mnohý zdravotní problém, jako lék na přírodní bázi.  Jedním z účinků látek obsažených v propolisu  je i navození místně analgetického účinku, což spolupůsobí jako výrazné plus při léčení. Mnoha dermatologická onemocnění jsou bolestivá, nebo úporně svědí. Snížením bolestivosti a svědění se lépe hojí primárně i samotné postižení místo.

Mechanismus analgetického účinku je analogický působení nesteroidních antiflosgik-analgetik (NSA), jako jsou ibuprofen, indometacin, kyselina acetylsalicylová  apod. Mechanismem je inhibice cyklooxygenázy (COX), která má za následek  redukci syntézy prostaglandinů. Především je to inhibice transformace arachidonové kyseliny na cyklické endoperoxidy PGG2 a PGH2, které vytvářejí prostaglandiny PGE1, PGE2, PGF2a a PGD2 a také prostacykliny PGI2 a tromboxany (TxA1 a TxB2). Inhibice syntézy prostaglandinů může navíc ovlivnit i jiné mediátory zánětu jako jsou kininy, které působí nepřímo a svým synergickým působením tak mohou zvyšovat přímý účinek .

Prostaglandiny - zvyšují bolest, leukotrieny- z leukocytů se účastní zánětů, tromboxany-z destiček při srážení krve spolupůsobí při lokální vasokonstrikci a lipoxiny- nespecifické (proti)zánětlivé působky vznikají interakcí lipoxygenázových dráh pocházejí z metabolismu nenasycené kyseliny arachidonové se 4 dvojnýmivazbami, která je často estericky vázána na druhém uhlíku glycerolu,tvořícího fosfolipidy Bylo zjištěno, že propolis má podobné účinky jako (NSA). Obsahuje totiž několik látek s podobným účinkem. Jsou to galangin, kyselina kávová, fenylester kyseliny kávové a chrysin, který je také obsažen i v medu. Všechny tyto látky inhibují enzym cyklooxygenasu.

Přípravky z propolisu volíme při onemocněních, kde je potřeba potlačit zánětlivé procesy, patogenní mikrofloru, oxidační stres a podpořit epitelizaci tkáně.

26.02.2010 14:42:41
safrol
Blog mladého včelaře se spoustou dobrých nápadů.
Mé rodné město a místo kde včelařím :-)
 profesionální včelař, zlepšovatel, autor mnoha krásných fotek ze života včel
 Šlechtitel a chovatel matek Vigor, vědecký pracovník a spolutvůrce úlového systému Optimál
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
odběr měli v zimě 2000

odběr měli v zimě 2000

včela na pravo-tady je zase binec kdo to má uklízet!

včela na pravo-tady je zase binec kdo to má uklízet!

Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one